Nefesin kesildiği yerde Trakeostomi

Daha önce bu başlık altında annemin hastalığı ile alakalı bilgiler vereceğimden bahsetmiştim. Yineleyerek diyorum ki buradaki maksadım, bizim gibi bu durumla yüzleşmek zorunda kalan insanları fikir sahibi yapmak.

Trakeostomi Nedir?

Bir çoğumuzun belkide ilk defa duyduğu bu kelime aslında görünce hee adı bu muymuş diyeceği ufak ama önemli bir cerrahi müdahaledir. Aslında daha ve anlaşılır şekilde tanımıysa boğazda solunum için açılan delik.   Bu işleme trakelektomi de denilebilmektedir.

Peki trakeostomi hangi durumlarda açılır?

Farklı farklı tıbbi nedenlerden dolayı bu cerrahi işleme baş vurulmaktadır. Bunların en başında gelen ve vakit kaybedilmeden yapılması gereken solunum yolunun tıkanması ve hastanın doğal yolla nefes alamama durumudur. Örneğin soluk borusunu bir cismin tıkaması durumu gibi. Yada her hangi bir cisim nefes yolunu tıkamamasına rağmen, hasta kendi başına nefes alamadığında da bu işlem uygulanır. Bir haftadan uzun süre solunuma bağlı olan hastalar ve uzun süreli yoğun bakım hastalarında da sıklıkla uygulanan bir işlemdir.

Trakeostominin ağızdan indirilen solunum hortumundan farkı nedir?

Hasta kendi başına nefes alamadığı için solunum cihazına bağlandığı dönemde, ilk olarak hastanın nefes yoluna ağızdan solun hortumu indirilir. Hastanın bu şekilde ciğerlerinde solunum yapması sağlanır. Ancak ağızdan indirilen bu hortumdan dolayı, ağız sürekli açık kalacağından enfeksiyon riski çok fazla olacaktır. Buda hastanın genel durumunu zora sokar. Bu işlem ne kadar erken olursa, hasta için pozitif yönde o kadar çabuk bir gelişme olur. Ayrıca ciğerde  oluşan balgam, açılan bu delikten aspire edilebildiğinden hastaya büyük  rahatlık sağlar.

Buraya kadar sizlere bu işlemle alakalı kısaca bilgi vermeye çalıştım. Şimdiyse bizim bu operasyonla tanışma sürecimizi ve sonrasını aktaracağım. Annem beyin kanaması sonucu 5 ay yoğun bakımda yatmak zorunda kaldı. Bunun 4 ayını koma halinde geçirdi. Ve ilk günden itibaren solunum destek ünitesine bağlandı ve çıktığı son güne kadar bu destek ünitesinden (arada bir kısa süreli denemeler olmasına karşın) çıkartılamadı. Hasta yakınları için bu süreçte çok zor kararların altına imza atması istenir. Çünkü yoğun bakım hastalarının durumu saatlik değil dakikalık değişimler gösterebilir. Bir anda kalp krizi, , verilen ilaca duyarlılık, solunumda ve kalp ritminde ani bozukluk, tansiyonda ve şekerde riskli dalgalanmalar gibi. Zaten bir hasta yoğun bakım tedavisi altındaysa, o hastanın yakınları meydana gelebilecek her duruma hazırlıklı olmalı ve metanetlerini asla yitirmemelidir. Bu süreçte doktorlar bütün olasılıkları, gelişecek komplikasyonları size en açık şekilde anlatır ki, olası kötü bir durumla karşılaşılırsa eğer, hazırlıklı olabilesiniz diye.

Saydığım komplikasyonlar kadar kötü başka bir durum ise hastane enfeksiyonudur. Hastaneler ve özellikle yoğun bakım üniteleri çok fazla dezenfekte ortamlar olduklarından, en küçük bir mikrop veya virüs daha kolay yayılabiliyor. Birde yoğun bakımda birden fazla hasta bulunuyorsa riskin boyutu tabi ki biraz daha artıyor. Çünkü birinde bulunan virüsün bir diğerine geçme olasılığı oldukça yüksek.

Benim annem nöroşirürji yoğun bakım ünitesinde yattı. Bulunduğu yoğun bakım ünitesi 10 yatağın altına düşmeden bazı zamanlarda 13 yatağa kadar ulaşıyordu. Tabi ki yatak sayısı arttıkça aralara sedyeler ilave ediliyor, hastaların bir birlerine olan mesafeleri dahada yakınlaşmak zorunda kalıyordu. Annem yoğun bakım enfeksiyonunu çok kısa sürede kaptı ve normalde ciğerlerinde hiç bir problem olmamasına karşın zatürre oldu. Zaten yatan hastalar için kaçınılmaz hastalıklardan biriside zatürre dir. Ak ciğerler kendi başına solunum yapamadığından, balgam üretmeye başlıyor ve en ufak bir enfeksiyonla dahi  bu hastalık ortaya çıkıyor. Vücut kendi fonksiyonlarını kendi sağlayamadığından, koma halinde ki hastanın bilinci de olmadığı için bu hastalıkla savaşması çok zor. Bu sebepten dolayıda iyileşme süreci ya çok uzun oluyor yada ne yazık ki hiç gerçekleşmeye biliyor.

Biz 5 aylık yoğun bakım sürecinin 2. ayında tanıştık trakeostomiyle. Yoğun bakımda hastanız varsa bu öyle değişik bir psikolojidir ki, hem hastanız iyileşsin diye ne gerekiyorsa yapılsın istersiniz. Hemde yapılacak şeyler size sunulduğunda risklerini de düşünerek acaba der ikilemde kalırsınız. Çünkü yapılacak işlem için sizden imza istenir ve belkide kendi imzanızla hastanız için kötü bir son hazırlaya bilirsiniz. Benim için ömrümün en zor anları sıralamasında bu imzalar ilk sıraya oturur. Aslında normalde en fazla iki hafta solunuma bağlanan bir hastaya trakeostomi açılması gerekirmiş. Bizim hastamız için bu işlem çok geç kaldı. Bu durum doktorların ihmali mi, yoksa hastadan zaten umut yok zamana bırakalım umursamazlığımı bilemiyorum.

Bize de ilk bu işlem söylendiğinde boğazı delinecek sözü çok rahatsız edici geldi. Kafada bir sürü soru öylemi kalacak, ya konuşamazsa, nasıl yemek yiecek, konuşsa bile robot gibi mi konuşacak? Bu ve benzeri bir sürü soru. Daha sonra biraz araştırarak çokta korkulacak bir durum olmadığını anladık ve imzayı attık. Gerçekten de hasta için yapılması gereken bir durum. Hatta ne kadar erken yapılırsa hasta için o kadar olumlu sonuç veren bir işlem.  Ağızdan solunuma bağlıyken annemin yanına girdiğimde, koca koca hortumlardan yüzünü görmek, ona dokunmak  ve öpmek çok zor oluyordu. Hastanızı bu şekilde gördüğünüzde ister istemez empati yaparak, o hortumların sizin boğazınızdan aşağı indiğini düşünmeniz çok kötü ve acı verici hissettiriyor. Hele ki o yatakta savunmasız şekilde yatan kişi sizin canınız ise, acınız katlanarak artıyor. 

Ama trakeostomi işleminden sonra hem hastanızın daha rahat bir pozisyonda olduğunu görüryorsunuz, hemde görsel olarak görüntü ilkine göre daha motive edici oluyor. Yani bu işlemden korkmayın, hatta doktorunuz bizimki gibi geç kaldıysa siz kendiniz böyle bir talepte bulunun. Elbetteki her işlem gibi biraz risk barındırıyor, ama müsbet yönde sonuç alma olasılığınızın daha fazla olacağı gerçeğini de unutmayın.

Bir sonraki yazımda trakeostomisi olan hastaya bakım ve aspirasyon işlemini anlatacağım. daha sonra linkini buradan paylaşacağım geçmiş olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

96 Cevaplar

 1. Ahmet dedi ki:

  Hayırlı bayramlar dilerim ve çok geçmiş olsun.. Benim annem de bir ay oldu yoğun bakımda solunum cıhazına bağlı. Boğazda delik açabilme durumu var yazınızı okudum ve biraz rahatladım

  Teşşkürler tekrardan çok geçmiş olsun

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Çok geçmiş olsun, ümidinizi kaybetmeyin biz beş ay sonra hayata merhaba dedik.umarım daha kısa sürede olur annenizin merhabası..

 2. Zübeyde dedi ki:

  Boğazda delik açma işlemini araştırıken sizin yazınıza rastladım durumumuz çok farklı benimde 42 günlük bebeğim yoğun bakımda maalesef solunum cihazına bağlı doktor boğazdan delik açalım artık dedi 😢 sizde yazmışsınız ya o imzayı atmak hele hele orda yatan canınızdan bir parçaysa o kadar zor ki Rabbim şifa versin inşAllah tüm yoğun bakımda yatan hastalara

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Çok geçmiş olsun inşAllah her şeyin daha güzel olduğu zamanlarını da yazarsınız. Evet kendi ellerinizle canınızdan bir parçanın kaderine imza atmak gerçekten çok zor. Ancak müsterih olun bu onun için en iyisi. Yavrunuzun rahatsızlığını bilmiyorum ama, dilerim yaşadığınız bu günler, çok yakın bir zamanda neler geçirdik diyeceğiniz anılar olarak kalır. Rabbime emanet olun.

   • Zübeyde dedi ki:

    Allah razı olsun çok teşekkürler umarım bu günler acı bir anı olarak kalır minicik bedeni ile çektiği acıları hiç hatırlamaz ne vücudunda ne ruhunda bu gunlerim izi kalmaz …. tekrar tekrar teşekkürler

    • Merve dedi ki:

     Merhaba benim bebeğimde 44 gündür yoğun bakım da zatürreden dolayı yatmıştı solunum cihazına bağlı ciğerleri temizlenmek üzere fakat kendi solunum yapamıyor bizede boğazının delinmesi gerektiği söyleniyor korkuyorum bebeğime birşey olacak diye sizin bebeğiniz nasıl oldu deldirmişmiydiniz boğazını

 3. Barış dedi ki:

  iyi günler, annenizin durumunu şu anda hemen hemen aynısını ben babamda yaşıyorum . Babam şeker hastası Koah ı var ve de bendeki grip ona zatürre olarak geçti.3 . sefer hastaneye yatırdık çok çok ağır değildi ama hastanede 1 hafta sonunda kötüleşerek yoğun bakıma kaldırıldı nefesi iyice kötüleşti ve hortum takıldı. bu arada Sepsis oldu :(, ve ciğerlerde mantar oluştu doktorumuzda 2 gün sonra 3 haftanın biteceğini ve trakeostomi yapmamız gerektiğini belirtti . Şu an gözleri açık ama bilinci kapalı tepki veremiyorama vücutda hareket var. açıkcası çok korkuyorum bundan sonrası için 2 şubatda doğum günü 🙁 sizi okurken kendi yaşadıklarımı gördüm ve yazıyı okurken hala ağlıyorum . Bundan sonrası için hem kendi annenizle yaşadığınız süreci hemde trakeostomi den sonra neleryapmamız gerektiğini paylaşırsanız çok sevinir . Saygılar.

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi kabul edin lütfen. Bunu söylemiş olmak için değil gerçekten içimden gelerek söylediğimi bilmenizi isterim.Bu süreci yaşayan insanlar olarak birbirimizi çok iyi anladığımızı düşünüyorum.Trake açıldıktan sonra daha iyi olacağını ümit ediyorum.Bilincin kapalı olduğu durumu annemde 4 ay yaşadık o yüzden ümidiniz kaybetmeyin.En kısa sürede bütün süreçleri kademe kademe yazacağım inşallah.Kader babanızı hastalıkla, sizi de onun hastalığıyla sınıyor.Hangisi daha zor derseniz hasta yakını olmak daha zor derim.Bu savaşı en kısa sürede kazanarak hastalığa galip gelmenizi temenni ediyorum.Saygılar benden size.

 4. Barış dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, bugün trakeostami yıl biraz ertelediğini söyledi doktor,hâlâ vücutta enfeksiyon var ve de şekeri düzensiz 2 gün önce 76 idi bugün 552 vücut hâlâ enfeksiyon ile savaş halinde dediğim gibi gözleri açık ama bilinci kapalı sanki bize bişeyler anlatmaya çalışıyor ya da bize öyle geliyor düzeldi bile bilinci açılmayacak diye çok korkuyorum.Tekrar saygılar

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Tekrar merhaba emin olun bilinçleri bizim gördüğümüz kadar kapalı değil.Annem sonrasında yanına girdiğimizde bizi fark ettiğini sesimizi ve konuştuklarımızı duyduğunu ama karşılık vermek istemesine rağmen bunu başaramadığını söylemişti.Onunla irtibatı koparmadan ondan vazgeçmeden iletişime devam.Her şey güzel olacak.

 5. Barış dedi ki:

  ondan vazgeçer miyim 🙁 o benim canım . bişeyler demek istediğini biliyorum bugün mesela içeri girdiğimizde sürekli onu motive edecek şeyler diyoruz 20 dk. zarfında. gözleri tam açık değildi baba deyince açtı ya da bize öyle geliyor. ama gözbebeği çok cansız az öncede dediğim gibi doktor enfeksiyon istediğim kadar azalmadı şekeride çok yüksek dedi inşallah sepsis organları bitirmemiştir . Eğer babam toparlanırsa size bir kutu çikolata yaptıracağım söz 🙂

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   O’nun iyi olmasından daha güzel bir hediye olamaz bana 😉 Güzel haberlerinizi bekliyorum.

 6. Barış dedi ki:

  sağolun inşallah 🙁

 7. Barış dedi ki:

  iyi akşamlar, hergün başka bişey çıkıyo rbugünde şeker 106 ya indi fakat üre 145 çıktı doktor hala sepsisden dolayı çoklu organ yetmezliğiyle savaştığını söylyor durum çok ciddi diyor böyle olunca da umudumuz azalıyor 🙁

 8. Barış dedi ki:

  iyi akşamlar babamı salı akşamı kaybettik 🙁 1 ay mücadele etti ama savaşı kaybetti bundan sonrası için kendinede eziyet etmek istemedi bizede eziyet çektirmek istemedi acım çok büyük 🙁

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Çok çok üzüldüm, sözün bittiği nokta tamda bu işte. Rabbim mekanını cennet etsin, siz ve ailenizin gönlüne esenlik versin inşallah. Ne denli zor olduğunu çok iyi bilenlerdenim, acınızı yürekten paylaşıyorum. Allah O ‘nu daha çok seviyormuş ki bu dünyada çektirmeden yanına aldı.
   🙁

  • AYSEL dedi ki:

   Başınız sağolsun

 9. Barış dedi ki:

  her yerde o var biliyorum küllenecek ama keşkelerle doluyum sepsis diye birşeyimiz yokken ölüm sebebi o oldu 🙁

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Siz elinizden geleni yaptınız, bir yerden sonra insanoğlu ne yazık ki çaresiz kalıyor. Kendinizi suçlamayın. Vade dolunca sepsis sadece sebebi oldu, 🙁

 10. Barış dedi ki:

  bi vedalaşamadık bile, en son bana babacım su ver dedi yasak olduğu için veremedim.Barış bu yaptığını hiç unutmayacağım dedi :(((((((

 11. Ömer dedi ki:

  Annem 52 gündür yoğun bakımda durumlarımız benzer Zübeyde Hanım. Doktor artık servise çıkarıp sonra evde bakım dedi tabi fizyoterapist de eve gelecek. Bizi korkutan şey trakeostomi bakımı. Serviste bir müddet devam etmesi daha doğru olmaz mı. Hem o süreci belki serviste atlatır diye düşünüyoruz. KendimiZe güvenemiyoruz bakım ile ilgili yanlış bir şey yapmaktan korkuyoruz

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Çok geçmiş olsun Ömer bey. Annenizin servise çıkması çok güzel bir gelişme. Anneniz serviste iken trake bakımı konusunda tecrübe kazanacaksınız. Bu sizi sakın korkutmasın. Aksine daha da iyi olacaktır.Anneniz hastane ortamından ne kadar çabuk normal hayatının bulunduğu ortama girerse, iyileşme yolunda o derece hızlı yol alırsınız. Bu hastaların sağlıklıyken bulundukları ortama dönüşleri, çok büyük fark gösteriyor. Dediğim gibi sakın korkmayın, her şey daha güzel olacak. Sağlıklı günler dilerim…

 12. Ömer dedi ki:

  Çok sağolun Zübeyde Hanım güzel dilekleriniz için.

 13. Tuğçe dedi ki:

  Benim annem de als hastası ve şu an uyutuluyo trakeostomi açılacak çok korkuyorum kanül değişimini yapmaktan felan ama onun da yaşamasını istiyorum

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Geçmiş olsun Tuğçe hanım, hayat bazen öyle roller yüklüyor ki insana; ben bunu asla yapamam kesinlikle olmaz dediğimiz şeylerin biranda baş rolünde oluyoruz..Emin olun ilk bir iki denemeden sonra bu korkunuzu yeneceksiniz. Önce anneniz ve sonra sizin için her şeyin daha güzel ve sağlıklı olacağı günler dilerim. Dualarımız anneniz için…

 14. Nevin dedi ki:

  Merhaba Zübeyde hanım, esimde kaza sonucu trekea delinmesi oldu ve hava kaciriyor. Yogun bakimda yatiyor doktor her ihtimalleri anlatti. Nefes alamamasi halinde tüp takilacagindan bahsetti. Bu tüp işlemi sizin bahsettiğiniz trakeostomi midir

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Tekrar geçmiş olsun Nevin hanım, sizinle bu konu hakkında konuştuk ama ben yine de yorumları okuyanlara fikir olması açısından buraya da yazmak istedim. Normal şartlarda trake açılma işleminde ciğerlere hava kaçması gibi bir durum olmaz. Eşinizin boğazındaki delik kaza sırasında oluştuğundan ciğerlere hava girişi olmuş. Bazende alınan darbe sonucu ciğer içi kanama olur. Bu durumlarda göğüs kafesinin yan tarafından küçük bir kesit açılır ve bu kesitten içeri hortum yerleştirilir. Bu işleme tüp takma işlemi deniliyor. Bu hortum sayesinde içeride bulunan hava ve ya kan ve sıvı tahliye edilerek ciğerin rahatlaması sağlanıyor. Hortum vücutta kalış süresi trake gibi değil en fazla bir kaç gün sürmektedir.

 15. Nevin dedi ki:

  Cok teşekkürler zubeyde hanim allaha sukur yogun bakimdan cikti. Delik kendiliginden kapanmak uzereymis sagligi da yerinde. En kotu ihtimalleri ilk once ogrenmek yikmisti ama sukur ki atlattik. Tesekkur ederim gercekten konstugumuzda da icimi rahatlatan sizdiniz. Sevgiler

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Rica ederim Nevin hanım inanın çok sevindim. Tekrar geçmiş olsun, Rabbim bir daha yaşatmasın inşallah.

 16. Arzu dedi ki:

  Merhabalar Zübeyde Hanım benimde babam bugün 1 hafta oluyor koah hastası solunum yetmezliğine bağlı bilinç bulaniklığıyla şu an yoğun bakımda solunum makinaya baglı tepkide veriyor artık bizi duyarak hareket ediyor fakat solunum yetersiz beyinde bi kaç yerde çok az hasar var bi umut bekliyoruz fakat çok korkuyorum

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Merhaba Arzu hanım;Çok çok geçmiş olsun. Babanızın solunum yetmezliği sırasında beyine gitmesi gereken oksijen gidememiş ve bu sebepten hasar oluşmuş. Beyindeki hasar boyutunun hafif olması ve bilincinin açıklığıyla verdiğiniz komutlara tepki veriyor olması çok iyi. Umutsuzluğa kapılmayın. Sanırım şu an ağızdan indirilen hortumla solunum destek ünitesine bağlı. Biraz zamana ihtiyacı var, biliyorsunuz hastalığından dolayı ciğerleri yorgun. Bir müddet solunum desteğinde kalması, vücudun normal yaşam seviyesine gelmesine yardımcı olacaktır. Endişelenmeyin olumlu düşünelim ve her şey iyi olsun. Ona biraz zaman verin. Bunun onun için bir dinlenme molası olduğunu düşünün. Dualarımız babanız için. Tekrar geçmiş olsun, gelişmeleri yazarsanız mutlu olurum.

 17. Sadık dedi ki:

  Merhaba yazıların hepsini okudum hepimizin duygusu aynı 20 gün önce annem kalp ameliyatı oldu 10 gün sonra çıktı 1 hafta sonra tekrar yoğun bakıma alındı nefes alması zor olduğu için makineye bağlandı 4 gündür şimdi yoğun bakım ünitesinden yazıyorum allahım nasıl bir sınav ne kadar çok en iyi biz biliriz sanırım bugün trakeotomi yapıcaz dediler bilmiyorum nasıl olucak yaralar daha iyileşmedi doktorlar bellı değil iyi olması için herşey yapılıyor dua edin lütfen önce Allah’a sonra duaya sonra doktorlara bıraktım

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Çok geçmiş olsun sizi çok iyi anlıyorum. Kelimelerin yetersiz kaldığı yerlerden birisi tamda burası işte. Umudunuzu kaybetmeyin, her şeyin iyi olacağını düşünmek ve dediğiniz gibi duaya tutunmak insana bu zamanda en iyi gelen şey. Dualarımız onunla Rabbim anneciğinizi size bağışlasın inşallah.

 18. Onur dedi ki:

  Zübeyde hanım merhabalar babannem zattüreden dolayı yoğun bakıma kaldırıldı gittiği günden beri uyutuluyor durumu iye gidiyordu fakat bugün enfeksiyon artışı görülmüş ve nefesi düzelmezse boğazında delik açılıcağı söyledindi rica etsem bu konu ve zattürre hakkında beni bilgilendirir misiniz ?

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Çok geçmiş olsun Onur bey. Zatürre öyle bir hastalık ki, ciğerde hasar bırakarak iyileşme oluyor. Ciğerde ki bu bölgeler tekrar enfeksiyon kapıp hastalığı bir daha harekete geçiriyor. Bu sebepten bu hastalarda trake en iyisi çünkü enfeksiyon oranını düşürüyor. Annem uzunca bir süre mücadele etti zatürreyle ama trakeden sonra çok rahatladı. İnşaallah gerek kalmaz ama trake açılma gereği duyulursa endişelenmeyin, daha çabuk sonuç alınacaktır. Ayrıca hastanızda ekstra beyin hasarı olmadığı için, trake sonrasında nefes düzelir düzelmez normal hayatına daha çabuk dönecektir. Tekrar çok geçmiş olsun.

 19. Onur dedi ki:

  Trake kapanıyor mu yoksa sürekli açık mı ve uyandırmışlar babam bağırmış seslenmiş cevap ve tepki alamamış

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Trake hasta kendi başına nefes almayı bir süre gerçekleştirebildiğinde kapanıyor. Kanül çıkartılıp deliğin kendi kendine kapanması bekleniyor. Tepki vermemesi çok normal. Bir süredir uyuyor ve şu an nerede olduğu ve durumuyla alakalı hiçbir fikri yok. Zamana ihtiyacı var. Çok bağırmadan sakince konuşup sizi görebileceği şekilde durmalısınız. İlk etapta küçük tepkiler verecektir yada hiç tepki vermeyecektir sıkıntı yapmayın.

 20. Onur dedi ki:

  Zübeyde hanım yaşı 85 sizce ne kadar sürer atlatır mı ne düşünüyorsunuz

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Onur bey inanın bunun yaşla çok alakası yok. Çok genç yaşta birisinde de bu hastalık olabilir ve ciğer tahribatı daha fazla olduğundan yaşamını yitirebilir ki, buna şahitte oldum. Hastalıklar, kazalar vb. bunlar vade dolmuşsa hepsi birer sebep bunu sizde çok iyi biliyorsunuz. Ancak genel gözlemim yaşı ilerlemiş kişilerde organ işlevlerinin geneli yavaşladığı için, vücut fazla enerji harcamaya gerek duymadan yaşamını idame ettiriyor. Bunu sizde duymuş veya gözlemlemişsinizdir, İleri yaşlarda olan insanların bu hastalıklarla daha uzun süre yaşamaları söz konusudur. Umalım bu istatistik babaanneniz içinde geçerli olsun.

 21. Salih karaman dedi ki:

  Allah razı olsun.Bugün doktorumuz bizden imza istedi trakeostomi için anacıgım bir haftadır yoğun bakımda akciğerin bir tarafı sönmüş makinaya bağlı uyutuluyor doktor bu işlemden sonra uyandırabileceğini söyledi ama çok korkuyordum yazınız beni çok rahatlattı inşallah anacığım ve tüm hastalarımız şifa bulur..

 22. Erhan dedi ki:

  Merhaba Zübeyde hanım oğlum 1 ay yogunbakımda kaldı trakostami oldu 1 aydırda serviste ve şuanda oksijensiz duruyor salı günü bize shiley 5.5 kanül 3 delikli olanı alın şimdikini çıkarıp bunu takıp taburcu edecez dediler ilerde nolacak bu kanüldende kurtulacakmı yavrum lütven bilgi verirmisiniz oksijensiz kendi başına nefes alıyor peki neden bu kanülü yakacaklar.

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Erhan bey kanülle hastalar taburcu olabiliyor bunda sıkıntı yapmayın. Kendi başına nefes alması çok güzel bir gelişme, umarım yakın zamand kanüllede vedalaşırsınız.

 23. nergis dedi ki:

  Merebaba yorumlar okadar rahatlatiki ben babam zature oldu 82yogun bakimda boğaz ı delmek istiyordu doktorlar kararimi artik sayenizde verdim teşekkür ederim geçmiş olsun Rabbim yardimcimiz olsun

  • Zübeyde Çeri dedi ki:

   Çok geçmiş olsun Nergis hanım size için bu süreçte tecrübelerimizle yol gösterebildik ise ne mutlu bize.

   • Nergis dedi ki:

    Teşekkür ederim yazamadım hemen bun 94 gun oldu hastane surecimiz ameliyatla yapilacakti ama olmadi babamın boğaz yapisinda sikinti var dediler doktorlar bizde kardeslerimle vazgectik yaptırmak dan cigerindende ameliyat oldu iki kere zaten o yüzden sıkıntılı günler yaşıyor canım babam zor çok zor bagazda aolunum Cihazı agzi yaralar dolu midede tüp allahım hani derlerya düşmanıma yasatmasin artık o da bizde tukendik yanına giremiyorum aglamasi elimi birakmamasi ya Rabbim çok zor sen yardım et

 24. Aziz canbolat dedi ki:

  Selam zübeyde hanım

 25. Aziz canbolat dedi ki:

  Annem 15 gün yatdı yogun bakımda böbrekleri bitik diyalize giriyodu 3 aydır kaldıramadı kalp kırizi gecirdi bilinci kapalı yogun bakımda 15 günden sonra bogazını deldiler bugun 21 gün oldu bi tepki yok bilinci kapalı nasıl olur sence morelimiz cok bozuk yorumları okudum

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Çok geçmiş olsun Aziz bey inşallah her şey daha iyiye doğru şekillenmiştir. Ne olacağını bilmek inanın mümkün değil ancak iyi olacağını temenni ve dua etmek elimizden gelen tek şey. Gelimlerden haberdar ederseniz sevinirim .Tekrar geçmiş olsun.

 26. Seyran dedi ki:

  Zübeyde hanım annem yoğun bakıma yattığında sizi bu yazınızı okumuştum o zaman yazmaya fırsatım olmadı şimdi arama sayfalarinda bu sayfayı gördüm sizin bu yazınız bana o kadar umut vermistiki annemin yogun bakıma alınmasının 13. Gününde trakostami için imza istediler araştırdık yaptırmayın dediler ilk biz yaptirmicaz dedigimizde doktor bizi tersledi annem onlara emanet oldugu için bir takım düşünceler sonunda imzayı attık doktorların imkansız demesine ragmen attık bu yazıyı okuyunca icimdeki umutlar ile o kadar dua etmiştim ki olmadı takıldığında ilk ben girdim yanına beni anlıyordu bilinci yerinde anneme canın yanıyor mu annem dedigimde başını aşağı yukarı yapıp öyle bir evet deyişi vardı ki gözleri bile yetti o acıyı anlatmaya benim canim onunkinden daha çok yandı o an annem koah hastalığından 17 gün yoğun bakımda yattı 14. Gün takildi 2 gün uyanıktı 2 gün uyuttular 17. Gün akşam 9 buçuklarda vefat haberi geldi ve şimdi de düşünmüyor degilim boşuna mı canını yaktık annemin bir umuttur belki demiştik söylenenleri kulak ardı etmiştik..

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Seyran hanım size ne desem kelimeler yetersiz kalacak biliyorum, başınız sağ olsun Rabbim anneciğinizin mekanını cennet etsin inşaalah. Kendize haksızlık etmeyin, açtırmasaydınız bu defade açtırsaydık belkide böyle olmazdı düşüncesi saracaktı sizi. Siz en iyisini yaptınız ve içinizde keşke bırakmadınız. Sizi teselli etmek adına yazmıyorum inanın ama ağızdan indirilen solunum hortum ve balonu daha fazla acı verici.Çok çok üzgünüm.

 27. Ayse dedi ki:

  Merabalar annem kusma esnasında yiyecek kaçmış akciğerlerine ve oksijene bağladılar 13 gün boyunca unuttular uyandırdılar şimdi makinalardan ara ara çıkartıyorlar ama aldığı oksijen yetersiz nefes rahat alamıyor onun için delik açılabilir dedi doktorumuz ilerleyen günlerde konusacaz dedi bize bakıp göz kırpıyor konuşmaya çalışıyor ama kalp yoruluyor delik açılırsa nekadar süre kalır böyle ve nekadar sürede kapanır bu delik bütün yorumları okudum allah bütün hastalara şifa versin

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Ayşe hanım çok geçmiş olsun.Annenize trake açılmış olabilir bu süreçte geç döndüm kusura bakmayın. Trakeden korkmayın,bu annenizi rahatlatlatacak ve kalbi yorulmadan nefes almasını sağlayacaktır. Trakenin kapanması hastadan hastaya değişiyor.Hasta cihaz desteği almadan kendi başına nefes almayı başarabildiğinde kapanmaya hazır demektir. Kapanması sadece içerideki hortumun çekilmesiyle oluyor ve dışarıdan deri kendini toparlayarak bir haftada büyük bir kısmı kapanıyor.Ve endişe etmeyin yemek yiyebilecek ve sonrasında konuşabilecek. Bu bir süreç tekrar geçmiş olsun.

 28. Gülcan dedi ki:

  Merhaba zübeyde hanım babam 4 gündür uyutuluyor solunum cihazına bağlı ve böbrek yetmezliği var üresi sürekli yüksek çıkıyor çok üzülüyorum doktor sürekli diyalize alıyor napmamız gerek lütfen bana da yardim edin😢

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Gülcan hanım,bu durumda sizin ve bizim dua etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Doktorlarımız ellerinden gelenin en iyisini yapma gayretinde olduklarını umuyorum. Ne yazık ki verilen ilaçlar böbreklerde tahribat yapabiliyor. İnşallah babanız uyanmış ve kendine gelmiştir,diyalizden korkmayın. Şöyle düşünün en azından bir çaresi var.Çok çok geçmiş olsun.

 29. İsmhn dedi ki:

  Merhaba benim görümcem 2 aydır yogun bakımda trafık kaxasından dolayı beyın travması gecırdı suan sadece gözleri acık ve hiç birsekılde tepkı vermıyor. İlk 15 gun ıyıydı corba falan içirmişlerdı sonra 2 kez kalp krızi gecırdı kurtarıldı. Ama suan ılk bastakı gıbı hersey aynı tepkısız solunum cıhazı var ve bogazı delındı 3. Aya dogru ıleerliyoruz sizce bizi neler beklıyor neden gözlerı agzı hareket ederken tüm vucut ölü gıbı duruyor tek bır hareket bile yok gözlerı harıcınde:((((

 30. İsmhan dedi ki:

  Merhaba benim görümcem 2 aydır yogun bakımda trafık kaxasından dolayı beyın travması gecırdı suan sadece gözleri acık ve hiç birsekılde tepkı vermıyor. İlk 15 gun ıyıydı corba falan içirmişlerdı sonra 2 kez kalp krızi gecırdı kurtarıldı. Ama suan ılk bastakı gıbı hersey aynı tepkısız solunum cıhazı var ve bogazı delındı 3. Aya dogru ıleerliyoruz sizce bizi neler beklıyor neden gözlerı agzı hareket ederken tüm vucut ölü gıbı duruyor tek bır hareket bile yok gözlerı harıcınde:((((

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun Rabbim en kısa zamanda sağlığına kavuşmayı nasip etsin. Gözleri açık demişsiniz doktorlar ne diyor bilinci açık mı? Yoksa gözlerini ve ağzını bilinç olmadan istemsiz mi hareket ettiriyor?
   Size güzel şeyler yazmak inanın en büyük temennilerimden birisi,ancak hayat her zaman böyle değil biliyorsunuz. Sizi zor bir süreç bekliyor.Ama imkansız değil bunu bilin ve ümidinizi yitirmeyin. Hepimiz sınavlardan geçiyoruz buda sizin ve görümcenizin sınavı. Beyin kazadan dolayı hasar görmüş anladığım kadarıyla, kalp krizleri sırasında da oksijensiz kalmış olması muhtemel.Bu sebepten beyinde ne derecede bir hasar var bunu şu aşamada bilmek imkansız. Tabi ki bu hasar ne yazık ki vücudu etkiledi. Evvela bilinci açılacak hastanızın, sonrasında hasar tesbiti yapılıp tedavi süreciniz ona göre şekillenecek. Solunum cihazı ,boğazındaki delik ve mama ile beslenmesini dert etmeyin. Şu aşamada bunlar onun için en iyisi. Beyinin kendini iyileştirme süreci var.Yani iyileştirme derken tamamen iyileşme değil yanlış anlaşılma olmasın. Ne yazık ki beyin hücreleri kendini yenilemiyor hastalanıp bir süre sonra ölüyorlar. Hastanın bilinci kapalı iken bunlar aşama aşama gerçekleşiyor.Ama Allah öyle bir yaratmış ki beynimizi, bir süre sonra sağlam kısımlar hasta kısımların görevini üstlenmeye başlıyor, bu durumda da bilinç yavaş yavaş açılmaya başlar. Bilinç açıldıktan vücut hasar tesbiti yapıldıktan sonra, görevi üstlenen kısımların o görevi öğrenme ve sinirlere hükmetme aşaması var.Bu da rehabiliteyle oluyor.Yani dediğim gibi süreç biraz uzun ve zorlu ama ne yapacağız hiç bir zaman ümitsiz olmayacağız ve hastamızdan vazgeçmeyeceğiz ve tabi dua edeceğiz. Hastanızın yaşı genç ise süreç biraz daha kısalabilir inşaallah. Tekrar çok geçmiş olsun sadece biraz zaman.

 31. Ferayy dedi ki:

  Merhaba Zübeyde Hanım yazılarınız bu süreci yaşayan bir çok kişi gibi bana da ümit ışığı oldu bunun icin öncelikle size çok tesekkür ederim. Annem 107 gün önce akciger enfeksiyonu ve kanaması teşhisiyle yoğun bakıma alındı.Uzun bir süre solunum makinesine bağlı kaldı, trake açıldı, hastane enfeksiyonu faktörü ortaya çıktı sonraki süreçte solunumu biraz daha normale dönmeye basladı, yemek yemeye ve kendi kendine nefes alabilecek duzeye gelmeye başladı cok sükür. 80. Gün annemi artik eve götürebilecegimizi soylediler trakeyi de çıkardılar ama evde yalnızca 4 gün kalabildi malesef enfeksiyon sinsice artış göstermiş tekrar yogun bakima alindi ve şuan tekrar en baştaki haline döndük solunum makinesine bağlı , durumu yine çok ciddi.. Anneniz beş ay yogun bakimda kalmis muhakkak siz de hastane enfeksiyonuyla karşılaşmıssınizdır düşüncelerinizi merak ediyorum. Rabbim tüm hastalarımıza şifa versin insallah

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Feray hanım,ben bu süreçteki çaresizliği ve cevapsız soruları çok iyi bildiğimden bu platform vasıtasıyla bizim gibi insanlara yardımcı olmak adına yazmaya başladım.Çok şükür böyle dönüşler oldukça ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha anlıyorum.Rica ederim ne demek keşke elimden daha fazlası gelse.
   Anneniz için geçmiş olsun dileklerimi kabul edin.Sizin sürecinizde biraz zorlu olmuş. Hastane enfeksiyonu aklımın alamadığı şekilde bir anda ortaya çıkan ve çıktığı aşama da zaten hayati boyuta ulaşan bir enfeksiyon türü.Bizde çok zorluklarını yaşadık.Hastane enfeksiyonu sonucu annem zatürre oldu.Tam değerler normale dönüyor yoğun bakımdan çıkacak,enfeksiyon tekrar nüks ediyor ve her şey başa dönüyordu.Annem bundan dolayı defalarca ilaç tedavisi gördü,sürekli antibiyotiği değişti ve bu durum böbrekleri etkileyecek noktaya kadar geldi.Ama çok şükür sonunda kazandı.Siz de bu konuda ümitsiz olmayın lütfen.Çünkü bu enfeksiyon maalesef kaçınılmaz. Ümit ediyorum anneniz tedaviye tepki verecek ve tekrar iyi zamanlarına dönecek inşallah.Enfeksiyon seviyesi kontrol altına alınacak boyuta düştüğü anda taburcu talep edin.Çünkü hastane ortamında kaldığı her saat enfeksiyonu kapma ihtimali tekrar artıyor.Tekrar geçmiş olsun güzel haberlerinizi bekliyorum.

   • Ferayy dedi ki:

    Çok tesekkür ediyorum iyi dilekleriniz için, inşallah benim annem de bu savaşı kazanır. Sizin hastane sonrası süreciniz nasıldı , şuan annenizin durumu nasıl ?
    Dediğiniz gibi tam iyiye gidiyor derken hastane enfeksiyonları devreye girdi defalarca ve hala öyle. Bizim asıl korkumuz akcigerken ( iki kez agır akciger ameilyatı oldu ) akciger ilk haline göre iyileşme göstermeye başladı elhamdülillah. Dün sabaha karşı annemin ani ve aşırı bir kanaması olmuş, şoka girmiş 5 ünite kan verilmiş, sağolsun doktorlar zamanında müdahale etmiş Hemen operasyona alıp dren tüpünun oldugu yerden kamerali cihazla bakıldı ve aktif kanama noktası bulunamadı yani belirl bir organ ya da damar tespit edilemedi bu da çok tehlikeli bir durummuş ilk birkac günün çok önemli oldugunu söyledi doktor. Durumunun çok ciddi oldugunu ve en ağır ilaçların kullanildigini söylüyorlar yine.. Çok acı çektiğini bilmeme rağmen hicbir zaman annemden umudumu kesmedim ve kesmeyeceğim çünkü doktorlar ne derse desinler her şeyin Allah’ın iradesinde oldugunu biliyorum ve kendime hep “Kün Fe Yekûn( Ol der ve olur) ” ayetini hatırlatıyorum.

 32. Edanur dedi ki:

  Merhaba Zübeyde Hanım
  İlk olarak annem karaciğer nakli oldu ve olalı 2bucuk ay oldu. Şuan yoğun bakımda 13gün oldu daha akciğerlerinde su varmış ve enfeksiyonuda var nefes alamıyo makinaya bağlı bilinci filan yerinde tanıyor hepimizi doktor bize enfeksiyonunu antibiyotiklerle tedavi ettiklerini söyledi ve boğazından delik açabiliriz dedi sizce nasıl ilerler.
  Allah tüm hastalara şifa versin….

 33. Arife dedi ki:

  Böyle bir forum açtığınız için allah sizden razı olsun benim annem 85 yaşında yutkunamadı için mideden pril açıldı onunla besliyoruz bize sadece mama vereceksiniz demişlerdi bizde sökülebileler harfiyyen uyduk nefesinde daralıyordu koha hastası bunun birden tansiyonu düşmeye başladı kan değerleri düştü karnındaki oksijeni azalıyordu annemi yoğun bakıma aldılar tuzu azalmış dediler onun tedavisi olurken solunumu durmuş kalp durmamış şimdi solunum cihazına bağlı bir hafta oldu doktor solunumu çok az makinadan ayrılmıyor demiş akciğerlerdedir su bırakıyormuş onu tedavi ediyorlar acaba annem makina siz nefes atabilirmi çok üzülüyorum burayıda tesadüf sonucu gördüm yanlız olmadığımı aldım allahım herkeze yardım etsin şifalar versin

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Arife hanım. Allah cümlemizden razı olsun. Anneniz için geçmiş olsun dileklerimi kabul edin lütfen. Son durum nedir acaba?

 34. turhan dedi ki:

  merhaba zübeyde abla bende buna benzer hemem hemen aynı şeyleri yaşıyorum. benim annemde 4 günden beri yoğunbakımda.tansiyonu çok düşmüş.birde akciyerinde sorun oluşmuş solunum sıkıntısı var annemin.doktorla görüştüyümde bana dediki annene bu sizin anlattığınız gibi ağızdaan boru birde boğazdan veya sırtından açcaklarmış bizden imza istiyorlar. bende çok kararsız kaldım üzülüyorumda neyapcağımı bilmiyorum zübeyde hanım sizce neyapmak gerekir buarada annem 73 yaşında. teşkkürler

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Turhan. Annen için geçmiş olsun dileklerimi kabul et lütfen. Son durum nedir acaba?

 35. Adalet Aydemir dedi ki:

  Adalet Aydemir annem tansiyon da sağtarafı felç oldu ve beyninde pırtılaşma sonucu yoğun bakımda yatıyor 40 gün oldu bilinci kapalı gözleri açık bakıyor ama konuşamiyor çok üzülüyorum odurumda görmek her kesin acısını çok iyi anlıyorum Allah bütün hastalara hayırlı şifalar versin

 36. Bayram Bey dedi ki:

  Zübeyde hanim
  1- Boğazından delik açılan hasta yutkunabilir mi?
  2- bu drumda hasta konuşablir mi
  3- bu durumda hasta yemek yiyebilir mi?
  4- Bu işlemin geri dönüşü varmı *
  acil cevap verirseniz çok sevinirim

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Bayram bey
   1-Boğazında delik açılan hasta yutkuna bilir.
   2-Tarakeli hasta konuşur ama sesi duyulmaz,dudak okumayla anlayabilirsiniz dediklerini. Konuşma kanulü veya kapaklı kanüller var bunlar takıldığında konuşurken seste gelir. Tamamen açık trake ise hastaya soru sorup steril bez ile deliği hafif on saniye kadar kapatırsanız cevap verirken sesi de duyabilirsiniz.
   3-Trakeli hasta doktor izin verdiğinde yemek yiyebilir. ilk aşamada sıvı ve muhallebi tarzı, sonrasında katı gıdalar alabilir.
   4-Bu işlemin evet geri dönüşümü var. Hasta solunumunu kendi başına yapabildiği ve enfeksiyon ve balgam atımının normale döndüğü vakit,kanül çıkarılarak delik kapanması için bırakılır. Dikiş atılmaz, kendiliğinden büzülerek kapanır. Hasta normal konuşmaya başlar. Kendi ses tonu bir kaç ayda geri gelir.

 37. ahmet ay dedi ki:

  merhaba Zubeyde Hanım.Benimde babam yoğun bakımda makinaya bağlı nefes alıyor.mama ile besleniyor.babam 86 yaşında ilk olarak ortapeti servisine yatti düşmeye bağlı kalca kırığı ameliyatı yaptık.3 yoğun bakımda kaldı.1hafta serviste kaldı.cigerlerde enfeksiyon olunca tekrar yoğun bakıma alındı.bir dizi antibiyotikler verilerek enfeksiyon giderilmeye çalışırken 6 gün sonra nöroloji servisine alındı.antiyotik tedavisi serum ve sıvı verildi.hasta normal yemek çok az yiyor.beslenemiyordu .enfeksiyon bir türlü tam geçmiyordu.mama ve serum besleniyor.uyuyor su ve yoğurtla cok az katı yiyecekle beslendi.derken 35 günde taburcu oldu.o gün gece evde geçirdik hastamız kendini kapatmış yemek istemiyor su istiyor ama yutmadan uyuyor.cevap veremiyor.terliyor.atesleniyor.nefeste zorlaniyorduk.derken durumunun kötülesmesiyle tekrar acilden hastaneye götürdüm.aneztezi yoğun bakıma alındı.22 gün oldu.tedavi oluyor.mama burnundan mideye besleniyor.agizdan hortum ciğerlerine havayi makinaya bağlı olarak yapılıyor.simdide doktorumuz boğazdan acarak hava alması gerekir diyor.ancak 2 gün daha takip edilecekmiş.bizde çaresiz olarak beklemekteyiz.yogun bakımda hasta her dakika degisiklik olabilir.sizin yazılarızi bugün hepsini okudum.kafamda bir suru soru vardı yazılarıniz.benide aydınlattığı için.cok teşekkür ederim.iyi aksamlar

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Ahmet bey çok geçmiş olsun. Anlık değişimler tamda bunlar işte.Siz başka bir sebepten yatıyor veya ameliyat oluyorsunuz, altından bambaşka bir şey çıkabiliyor.Enfeksiyon bitmediği için trake açma ihtiyacı gerekmiş gibi görünüyor. Muhtemelen zaturre oldu yada başlangıcında babanız.Ama bunlar hep olası süreçler. Trakeyle beraber enfeksiyon miktarında düşüş olacağını ümit ediyorum.Beslenme konusunda endişe etmeyin mamalar bir insanın günlük alması gereken protein ve vitaminleri içerecek şekilde tasarlanmış.Ancak bilinci açık hastaların bazılarında ,özellikle annemde de bunu yaşadık mamayı reddetme durumu var. Ve dediğiniz gibi hasta kendini kapatabiliyor. Ümid ediyorum her şey olumlu yönde ilerler.Daha sonra tekrar gelişmeler konusunda bilgilendirirseniz mutlu olurum. Tekrar çok geçmiş olsun.

 38. Fatma oge dedi ki:

  Zubeyde hanim merhaba benim annem de beyne pihti atma sonucu fec oldu yogun bakimda enfeksiyon olustu bizim onayimizla delik açilacak oylece yatiyor birşey yapamamak cok acı 91 yaşinda amakiyamiyorum gene icim acıyor paylasmak istedim daha8. Gunde belirsizce bekliyoruz😔

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun Fatma hanım.Trakeden yani delik açılmasından korkmayın.Bu süreç evet belirsizliklerle geçiyor,dilerim her şey iyi olur.

 39. Zeliha dedi ki:

  Allah razı olsun Çok güzel açıklamalar var blogunuzda.. Benim annem de 34 gündür yoğun bakımda yeni daha boğazından delik açıldı Doktor tepki vermeyince beyinde hasar oluşmuş olabilir dedi.. uyuma ilaçlarını kesmişler Ona rağmen tepki vermedi bugün ama ameliyat yeni olduğu için diye düşünüyorum.. Allah tüm hastaların yardımcısı olsun

 40. Kimsesiz3kardes dedi ki:

  13 nisanda babam siskinlikden acile gittik babamda kalp yetmesligi oldugunu ogrendik cigerleri su topluyor biz daha once bilmiyorduk 14 nisan 3 gun boyunca ozel bi hastanede kroner yogun bakımda yatti sonra cikti gecen saki efor tesri istediler babamda babam okadsr torulmustuki kafasini kaldrimadi carsamba yine özel hastanede gogus bolumune goturduk oraai ciğerlerde sıkıntı yok dedi ve aksamini babam rahatsizlandi acile goturduk yatis yapildi sabah bobreklerde siminti var deddi bilinc acik gotrduugunuz hastanede yogun bakima alindi orqda babam deliryum olmus cpkk hırçındı melek babammmm cuma saat 01.20 gece babami entube etmisler😭😭 ve bir haftadir solunumunu cihazdan aliyor kangaz yuksek çıkıyor tansiyon ara ara yukseli mama ile besliyorlar babam resmen ayagimzla gotrduk konusa konusa babam bu durumda suan yuregim.yaniyor daga 57 yasinda boyle olup iyilesen hasta varmidir yardim edin ayriyetten seker hastasi babam 😭😭

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Çok geçmiş olsun.Kalp hastalığından dolayı bu sık rastlanan bir durum maalesef.Kalp yetmezliği varsa er yada geç karşınıza çıkacak bir durumdu bu keşke olmasa ama her şey bizim için.Kalbin çalışma kapasitesi şuan ne durumda bunu bilmek gerekiyor.Kalp yetmezliği bütün organları etkiliyor,.Karaciğerde sıkıntı var mı?İnşaallah yoktur.Ama şu var ki çaresiz bir hastalık değil durumuna göre ilk önce kalp pili takılıyor bu hastalara.Çok ileri safhadaysa nakil önerecektir doktorunuz.Delirium sendromu beklenen bir durum karakterinde ciddi değişiklikler olacaktır.Ama tabi bu şu aşamada çok önem arz etmemeli sizin tarafınızdan.Bu aşamada olup hayatına kalp pili ile devam eden hastalar mevcut.İyi düşünelim her şey iyi olsun.

 41. Aykut dedi ki:

  Merhabalar Zübeyde Hanım, zor durumda olan kişilerin sorularını ve bilgilendirmelerinizin hemen hepsini okudum. Allah razı olsun sizlerden. Babam bir haftadır koah ve zatürreden dolayı yoğun bakımda solunum cihazı desteği ile uyutuluyor. Boğazda bulunan tüylerin kapanmasından dolayı babamın karbondioksit atamadığını ve pazartesi gününe kadar böyle devam etmesi durumunda imza karşılığında delik açacaklarını söylediler. Babamın daha fazla uyutulması durumunda başta kalp olmak üzere diğer organların zarar göreceğini ve vefat edeceğini belirttiler. Babamın kalbinin sağ tarafı çok az çalışmakta, kan kaçırmakta ve sağ tarafının büyümesinden dolayı akciğere baskı yapmaktadır. Trakeostomi yöntemi hakkında beni de bilgilendirmenizi ve durumumuza yorum yapmanızı istiyorum. Lütfen yardım edin.

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Aykut bey.Öncelikle çok geçmiş olsun. Doktorlarında sizi bilgilendirdiği gibi babanızın durumu biraz sıkıntılı. Hali hazırda koah hastası olması,ciğerde ilerlemiş bir problemi gösterir.Bu da sizin için trakenin yani boğazda solunum deliği açılmasının kaçınılmaz olduğunu gösterir.Umarım bir an önce imza verip,trake deliğini açtırmışsınızdır.Çünkü vücudun oksijen seviyesinin çok fazla düşmüş olması,diğer organların hasar görmesini hızlandırır.Ve bu da hiç istemeyeceğimiz bir durum. Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.Tekrar geçmiş olsun.

   • salih dedi ki:

    merhaba abim trafik kazasindan dolayi 3 yerden beyin kanamasi gecirmis ve yaklasik 3 saat sonra ameliyata alinmis ve 5 saatlik bir ameliyat sureci yasanmis velhasili kelam hayata tutundu . fakat bugun 33 gundur yogun bakimda bilinci kapali bir sekilde ne ağriya nede seslere tepki vermiyor . cok zor bir durum evet abimi 26. gunde bogazini deldiler bende basta bi tedirgin oldum ama delik kapanirsa problem yok diyerek . imza attim bugunde mideden delik acmaktan bahsediyorlar . yarin onada onay verecem . yogun bakima her girdiginde uyanma ihtimali cok heyecanli fakat uyanmadigini gorunce tamamen hayal kirikligindan ve uzgun olmaktan halin kalmiyor . bizler bu aciyi cektik cekiyoruz rabbim kimseye yasatmasin cok zor gunler den geciyoruz .

    • Zübeyde Avcı dedi ki:

     Merhabalar Salih bey, gerçekten çok zor bir imtehan.Bu durumu ,yoğun bakım kapısı nöbetlerini ancak yaşayan biliyor.Dediğiniz gibi Rabbim kimseye yaşatmasın.Kanama sayısı fazla olduğu için kendine gelmesi zaman alacaktır.Ümid ediyorum her şey gönlünüze göre olmuş olsun…

 42. Ali Eren Taş dedi ki:

  Zubeyd3 hanım m3rhaba benim Babam da yaklaşık bir aydır 3.yogun bakımda yatıyor hem akciğer şu toplamış ve od3m oluşmuş ayrıca beynine oksijen gitmiyor 9 10 gün sonra treakoste yapılacak babam daha genç zübeyde hanım lütfen yardımcı olun yazılarınızı okudum çok umut verici

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Ali bey merhabalar.Çok geç döndüm çok üzgünüm.Son durumu nedir babanızın yazarsanız üzerine konuşuruz.

 43. Aykut dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim Zübeyde Hanım, 18.06.2019 salı günü trekaostomi ameliyatı için onay verdik ancak babamın gecesinde değerlerinin çok düştüğünü, bilincinin kapandığını ve ameliyatının yapılmayacağını öğrendik. Doktorların herşeye hazırlıklı olun cümlesini duyduktan iki saat sonra babamın kalbi durdu ve aynı gün malesef babamı kaybettik.

 44. Yorgun dedi ki:

  Merhaba zübeyde hanım benim babam 50 gündür yoğunbakımda ensefalit geçirdi boğazından delik açıldı şuanda öyle ama kendisi hiç tepki vermiyor bakım hastası 10 gün sonra eve çıkartıcaz. Hastane beyin hasarı düzelirmi çok az Anestezi veriyorlarmış yarası olduğu için ama bu onu uyutmazmış sadece ağrısını kessin diye böyle olup düzelen varmı bide bu gün çok azda olsa kendide nefes almaya başlamış bu iyimi sizce

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun. Ne yazık ki beyin kendini yenilemeyen bir organ,o sebeple oluşan hasarın düzelme şansı olmuyor. Umarım her şey iyi olur..

 45. Ulas dedi ki:

  Merhaba ,
  Amcam bugun 11 gun oldu yogun bakimda , solunum cihazina bagli ,zaturre teshisi kondu ama balgam kulturi 4 gun once alindi ve sebep olan mikrop bulundu, ve ilaclari degistirilerek tedaviye devam ediliyor, gogsunde cok balgam oldugu soylendi, kan tahlilleri iyi , ates cikmiyor tansiyonda iyi cok sukur, nasil olacak ne olacak bundan sontasi,cevabinizi bekliyorum, saygi ve sevgilerimle, herkese acil sifalar

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun. Yazdıklarınıza göre amcanızın durumu iyiye doğru gidiyor. umarım değişmemiştir.İlaç tedavisine cevap verirse,trakeye gerek kalmaz.Zaturre inatçı ama iyileşe bilen bir hastalık. Umarım her şey yolundadır.

 46. Mehmet Polater dedi ki:

  Merhaba Zübeyde Hanım, buradaki tüm yorumları okudum. Hastaları olanlara Rabbim şifa versin. Kaybı olanlara rahmet etsin. Annem’in bugün reanimasyonda 3.günü. Kendisi akciğere pıhtı atması sonucu yoğun bakımda. Bilinci açık uyutuluyor fakat uyutmak zor oluyormuş. Entube şeklinde boğaza kadar inen bir soluk borusu var. Konuşmaya çalışıyor fakat tabi konuşamıyor. Doktorumuzdan talep etmeliyim diye düşünmeye başladım yazınızdan sonra fakat, tedavisi kan sulandırma işlemi sanırım bu durumda boğazın delinmesi riskli olabilir. Her duruma alıştırmaya çalışıyorum kendimi ama tabi negatifi düşünmem zor. Bilincinin açık olması beni umutlandırıyor. Rabbim tüm hastalara acil şifalar versin. Dualarınızı beklerim. Saygılarımla.

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun.Evet şu an anneniz emboli tedavisi gördüğü için trake deliği açma işlemi riskli. Ancak şu aşama da buna gerek olmayada bilir.Annem batın kanamasından toplam bir buçuk yıl sonra aynı durumu da yaşadı. Akciğere bacaktan pıhtı attı.Kisa bir yoğun bakım süreci sonrası toparladı. Hala kan sulandırıcı almaya devam ediyor. Umuyorum ve Rabbimden istiyorum ki anneniz için de sonuç olumlu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.