Yine mi Çirkiniz,Yine mi Böcek

G.D.O.’lu Simalar

 

Günümüzde güzellik algısı her geçen gün doğallıktan bir adım daha uzaklaşıyor. Maalesef artık sadece yediklerimiz değil, insanlarımızda G.D.O.‘lu. Çok uzağa gitmeden, her hangi bir sosyal medya mecrasında biraz dolanmanız veya televizyon yüzlerine biraz dalmanız, sizi ziyadesiyle mutsuz olmaya sevk edecek ve kendinizi oldukça çirkin hissedeceksiniz.

Neden mi diye sorduğunuzu varsayarak bilmeyenler için açıklayayım. Kadınların hepsi adeta tornadan çıkmışcasına aynı ayar ve fiziki görünüme sahip. Arşa ulaşmış kaşlar, mısır sütunlarına işlenmiş suratlara beş basan eyelinerlar, tövbe Bismillah lavabo pompası gibi dudaklar, hele iğrendirecek derecede boylara ulaşmış uzun tırnaklardan hiç bahsetmiyorum bile (onu tırnak süsleme sanatı adı altında sunuyorlar o onlara göre bir sanat çünkü). 

Sürekli bir yarış halinde makyaj videosu çekip atan hanım kızlar ve onlardan daha da ilginç olansa bu videoları erkeklerin ve çocuklarında çekiyor olması. Disko topuna dönmüş göz  farlarıyla acayip acayip pozlar veren suratlar. Yok eyelineri kaşıkla sürün,yok kepçeyle sürün, yok efendim bant yapıştırın olmadı badana fırçası kullanın gibi gibi.. çok aydınlatıcı videolar.

 

(Bir ara şu eyeliner olayına merak salıp, evde rakun gibi dolandığım doğrudur, ama bunun konumuzla hiiiç alakası yok tabii .)  🙂

 

Ve tabi ki estetik operasyonlar. Bu uğurda sağlığını hiçe sayan bir sürü insan. Allah onları kendilerini soktukları şekilde yaratmış olsaydı haşa belki isyan ederlerdi.  Bakınca normal bir insanın vücut yapısından oldukça uzaklaşmış bir bedene sahip, ama sorsan halinden gayet mutlu ve bu hale gelmek adına da küçük bir servet bayılmış insanlar.  Ne yazık ki bu olanlar benim akıl dairemin alamayacağı boyutta.

Bunların hepsi toplanınca ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor dersiniz; kendini sevmeyen, öz güveni zedelenmiş, vücudundan mutlu olmayan bir sürü insan. Mutsuzluklarını makyajla kapatmaya çalışıp, kendilerini adeta boyadan maskelerle kamufle etmeye çalışan suratlar. Parası olan vücudunu biraz daha asimile  etmekle, parası olmayanda her aynaya baktığında kendinden nefret etmekle meşgul.

Daha gencecik kızlar, kocaman kadın gibi görünüyor. Moda uğruna yeni nesil oradan oraya sürüklenip, güzel olmayı kozmetikle bağdaştırarak rujum olmadan, rimelim olmadan asla yapamam diyor. Halbuki “Allah’ın boyasından daha güzel boyası olan kimdir?”(bakara 138)

Yapmayın yazık etmeyin güzelliğinize. Oysa siz en güzel şekilde yaratılmadınızmı? Empoze edilen güzellik anlayışına karşı çekin kılıçlarınızı ve dışınız yerine içinizi süsleyin. Ve şunu da unutmayın ki, fabrikasyon kadınlardan daha güzelsiniz. Aslında çok fazla eskiye gitmeden  annelerimizin gençlik albümlerine bir baksak, ne kadar güzel ne kadar duru olduklarını göreceğiz.  Hangi makyaj malzemesi veya hangi estetik operasyon, ev haliyle saçlarını kalemle tepeden toplamış mutlu bir kadının güzelliğini verebilir? Farkınıza varın , kendinizi sevin ve birazda kilo verin. Böylede güzelsiniz ama fit olmak daha iyidir. 😉

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.