Bizim PEG le tanışmamız

“Daha önce annemin geçirdiği beyin kanaması sonrasında dört ayı bilinci kapalı olmak üzere toplam beş ay yoğun bakım sürecimiz olduğundan bahsetmiştim. O süreç boyunca kademe kademe yaşadıklarımızı bizim ve sizin gibi aynı durumla yüzleşmek zorunda kalan insanlara bir nebze ışık, fikir olması adına yazmaya çalışıyorum. Ümidim odur ki; gerçekten yardımım dokunabilsin. “

Merhaba PEG !!!

Yoğun bakımın üçüncü ayında peg bize ben geldim artık sıra bende dedi. Dedi de, daha trakeostominin sıkıntısını yeni üzerimizden atmışken, bir de bunun endişesinin bizi sarması açıkçası hoşumuza gitmemişti. Neden gitsindi ki, zaten yaşadığımız süreç oldukça nahoşken, bir de sürekli bir şeylerin altına imza atarak hastamızın kaderine yön vermek bizim için hayli zor bir deneyimdi. ,

Daha önce aynı yoğun bakım ünitesinde yatan hastalara takıldığına şahit olduğumuz peg, başımıza gelince haldır haldır araştırma yapmaya başladık. Hastamızın boğazında halihazırda bir delik açılmışken şimdi birde karnında bir delik ve hortum olacaktı. Hasta yakını olmak gerçekten de  çok zor  bir deneyimdir. Hastanızın hem iyi olmasını istersiniz, hem de iyi olurken mümkün olduğunca az zarar görmesi adına birçok müdahaleye temkinli yaklaşırsınız. İnsan yoğun bakıma uğurladığı şekilde geri gelsin istiyor. Tırnağı kırılsa alın size bir üzüntü sebebi daha. Ben annemin omuzlarından tıpkı bir ipek misali inen saçlarının kazınmasına dayanamamış, o saçlara sarılıp teselli olmaya çalışırken, hadi bide midede delik. Bu öyle karmakarışık bir durum işte. Eğer bu şekilde hissediyorsanız emin olun yalnız değilsiniz. İnsan ilk etapta kar-zarar oranını hesap edemiyor. Daha sonra aklı selim düşününce ve yaptığı araştırmalar neticesinde bunun hastası için en iyisi olduğuna kanaat getiriyor.

Size de hastanız için bunun gerekli olduğu söylenirse, çok endişe etmeyin.Bu gerçekten de hasta için önemli ve rahatlatıcı bir işlem. Burundan inip boğazdan geçen hortumun verdiği acıyı hastanıza bakıp hissetmemek mümkün değil sanırım. Ayrıca peg sonrası enfeksiyon riskinde de azalmada görülmektedir.

Evvela her şeyde olduğu gibi bu işlemin hastanıza uygulanması için imza atmanız gerekiyor. İmza ve işlemlerden sonra, belirlenen günde endoskopi işlemi ile peg takılır. Biz anneme takılacak pegi hastanenin isteği üzerine kendimiz temin ettik. Hastane doktoru size kullanacağı pegin marka ve numarasının yazılı olduğu bir reçete vererek, bu şekilde kullanılacak malzemeyi temin etmeniz sağlanır. İşlem on dk ile yarım saat arasında değişim gösteriyor. Acı veren bir işlem olmamakla, sonrası içinde oldukça kolaylık sağlayan bir besleme şeklidir. Bu arada tıbbi malzeme satan medikallerden pegi temin etmek mümkün.

PEG’den nasıl gıdalar verilmelidir?

Peg den tabi ki tahmin edileceği üzere sıvı gıdalar verilebiliyor. Bu şekilde beslenen hastalar için besin değeri oldukça yüksek mamalar mevcut. Mamanın makine yardımı ile damla damla verilmesi, beslemenin en sağlıklı olan şekli. Aksi halde mamayı birden yükleyerek vermek, midenin geri tepmesine sebep oluyor.

Ağızdan normal yolla beslenen bir kimse çiğnediği besini, yutaktan geçirerek yemek borusundan kontrollü bir şekilde mideye indirir. Mide ağızda çiğnenen besinin kendisine doğru yavaşça geldiğini bildiği için ona göre besini karşılar. Ancak peg den giden gıda midenin haberi olmadan ve hiçbir işlemden geçmeden, direk mideye gittiğinden mide buna hazırlıksız yakalanıyor. Ayrıca giden sıvı gıda vücut içi sıcaklıkta da olmadığı için, birden soğuk ve habersiz besine midenin tepki verme ihtimali ne yazık ki çok yüksek. Bundan sebep mamanın makineyle ve uzun süreye yayılarak verilmesi en sağlıklı olanı. Verilecek mama miktarı, hastanın kilo ve midenin kabul etme hacmi ile doğru orantılıdır. Bu miktar doktorunuzun size önereceği şekilde olmalıdır.

Peki mama dışında başka neler verilebilir? İlk aşamada mama en iyi olanıdır. Daha sonra çorbalara  geçilebilir. Ancak mamaya takviye gıda olarak. Bunların dışında elbette günlük su ihtiyacını karşılayacak miktarda su verilmelidir. Suyu mama makinesine bağlamak zor olacagından, mamaların arkasından eczaneden temin edilecek en büyük enjektör ile, peg hortumundan kontrollü ve yavaş bir şekilde verilmelidir. Bu hem peg hortumunu mamadan temizler hem de hastanın su ihtiyacı bu şekilde karşılanmış olur.

PEG’den ilaç nasıl verilir?

Pegden ilaç vermek biraz meşakkatli bir işlemdir. İlaçlar genelde hap şeklinde olduğu için, öncelikle hapları ezmeniz gerekiyor. Bunun için havan en ideal olanı. Daha pratik bir şekli ise hapı bulunduğu yuvasından (paketinden) çıkartmadan temiz sert bir cisimle vurarak ezmektir. Toz haline gelen hap bir miktar su ile sulandırarak enjektör yardımı ile peg den mideye verilir.

İlaçtan sonra su vermek çok önemli bir ayrıntı. Çünkü ilaç çok çabuk geri tepebiliyor. Direk ağız yoluna gelerek acı tadı hastayı baya sıkıntıya sokabilir. İlacı da kontrollü ve yavaş bir şekilde vermek önemli.

PEG den besleme pozisyonu

Peg den beslenen hasta 90 derecelik pozisyonda yatıyor şekilde beslenmelidir. Bu açıya rağmen beslenme sırasında besin taşma yapıyorsa bir miktar daha yükseltilmelidir. Beslenme bitiminde hasta hemen sırt üstü veya yan yatırılmamalı midenin besini kabul etmesi beklenmelidir.

Küçük ama önemli ayrıntılara dikkat ederek hem kendiniz hemde hastanız açısından en iyi olanını sağlamış olursunuz. Tekrar geçmiş olsun.

“Bir sonraki yazımda peg bakımı, tıkanması ve peg den hava girmesi durumunda ne yapılmalı bunlardan bahsedeceğim.”

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

36 Cevaplar

 1. osman han dedi ki:

  Eşim beyin kanaması sonrasında 14 yıldır PEG ile besleniyor.Önceleri hazır mamalar verdik. Sonra her türlü sebze veya et yemeğini blender dan geçirerek mama kıvamında hazırlayıp verdik. Kilo kaybı olduğundan takviye olarak Bir mikrtar hazır mama da vermekteyiz. Ancak kabızlığa bir çare bulamadık.

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Oman bey çok geçmiş olsun. Kabızlık ne yazık ki hareketsizlikten.Bol sıvı, günde bir tatlı kaşığı zeytin yağı ve geceden suya konulmuş kuru kaysı suyu biraz hafifleten doğal yöntemler.

  • Sedat dedi ki:

   Peg ameliyat nasıl iyi mi çok çabuk enfeksiyon kanıyor mu bizde yapacagiz kararsız kalıyoruz ve biraz korkuyoruz

 2. İbrahim dedi ki:

  Dedemi bizde bu şekilde bakıyoruz ağzı kabuk kabuk oldu çok üzülüyorum ne önerirsiniz ağız bakım ürünleri sürekli skullaniyoruz ama pek faydası olmuyor

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar geçmiş olsun,Allah kolaylık versin. Sargı bezi yada steril bir spançı boğaz muayene çubuğuna sarıp,ağız gargara suyuna batırıp ağzın içini,dilin üzerini ve yanakları silin.Özellikle boğaz ağrısı için doktor tarafından verilen gargaralardan olsun.Her eczanede mevcut.

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba arkadaslar oncelikle gecmis olsun allah acil sifalar versin hastalariniza bizde aksama kadar hastane icindeyiz ve bir cok hasta goruyoruz halimize her zaman sukretmeliyiz eger peg felan bulmada zorluk cekerseniz yardimci olurum bilginiz olsun 05337289032

 4. Sedat dedi ki:

  Peg amilayeti nasil iyi mi bana bilgi verirmisiniz..ben oğluma yapacam amilayeti nasil iyi mi bilgi verirseniz sevinirim

 5. Sedat dedi ki:

  Yapan varsa peg amilayeti bana bilgi verirmisiniz..

  • Elif dedi ki:

   Merhaba.Anneme yaptırdık peg.Ameliyatı kolay.15/20 dk sürüyor.Ancak sonraki süreç bize ve anneme zor oldu çünkü balgam sorunu oldu.Bu durum peg denmi bilemiyoruz ama sonuçta ameliyattan korkulacak bir durum yok.agız beslenmesi kesinlikle durmuşsa başka çarede yok.Çok geçmiş olsun.

 6. Elif dedi ki:

  Merhaba.2 ay önce anneme peg takıldı.son evre alzaymır .tepki ses yok.pegden mama veriyoruz.Ancak aşırı balgam var.agza geleni temizlik çubuklaıhla alıyoruz ancak bogazda birikim çok ve temizlik yapamıyoruz.Ne yapabiliriz.(aspiratörü doktorlar bizim yapamayacagımızı söyledi).tşk ederim.

  • Mesut dedi ki:

   Elif hanim merhaba benim babamda da ayni durum var, burundan hortumla besleniyor, doktor pegi önerdi kararsiz kaldim, balgam sorunu bizde de ayni o sorunu nasıl çözdünüz b, birde bu peg nasil olur, cevap yazarsaniz sevinirim

   • Zübeyde Avcı dedi ki:

    Merhabalar çok geçmiş olsun. Geç dönüş yapmamdan dolayı muhtemelen pege geçmişsinizdir.Peg yapılan işlemlerde en zararsız olanı aslında. Çok küçük bir operasyonla dışarıdan mideye giriş yapılıyor. Hasta enjektörle bu yoldan besleniyor. Burundan mama takviyesinde hem hasta için durum rahatsız edici ve hem de her türlü besini burundan vermek mümkün değil.Ancak peg yolundan püre sekline getirilmiş gıdaları sıvılaştırarak vermek mümkün.Et suyu çorbalar, rondodan geçirilmiş tavuk gibi bağışıklığı güçlendirici gıdaları vermek mümkün.Yalnız vermeden önce küçük bir miktar verip gözlemlemeniz gerekli. Uzun süre normal gıda alamamış mide bazen besinleri kabul etmeyip kusabiliyor.Balgam sorununu ne yazıkki çözemedik hala ağızdan ara ara atım devam ediyor. Bununla yaşamayı öğrendik. Rengi koyu, katı ve yapışkan olmadığı müddetçe bir sıkıntı teşkil etmiyor. Trake her ne kadar gerekli ve olumlu sonuç verse de, sonuçta vücut dengesine dışarıdan bir müdehale olduğundan, takdir edersiniz ki dengeyi bozmak ileride sorun olabiliyor. Balgamda bundan kalan bir sorun.Sağlıklı günler dilerim.

    • Sevda dedi ki:

     Mrblar benim babam 2 yıldır yatalak beynine oksijen gitmediği için bilinç kapalı boğazı delik mide delik peg hortumu karardı dikanmadi ama nasıl temizleyebilirim yardım eder misiniz lütfen acil yardım istiyorum

     • Şenol dedi ki:

      Haftada bir kez soda verin en son akşam enjektörle dah fazl tıkanırsa aspirasyon hortumunun ucunu tırtıllı yapıp pek hortumundan mideye zarar vermeyecek şekilde indirin

 7. Sevda dedi ki:

  Lütfen bana acil cv verebilir misin babamın peg borusu karardı simsiyah oldu acaba ne yapıp temizleyebilirim

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun sorunu çözebildiniz mi? Ben yine de başka arkadaşlara yardımcı olması açısından yazmak istiyorum,pegin tıkanması çok sıkıntılı bir durum.Bazen püre içerisinde kalan bir parça gıdadan yada midenin yiyeceği kabul etmeyip geri tepmesinden dolayı peg tıkanıyor. Beslenmeyi sağladığınız ebatta bir enjektörle temiz ve yeni olması gerekli, boş bir şekilde peg hortumunun ağzına yerleştirilmeli,ardından tıpkı pompa yapar gibi enjektörün ucunu çekip bırakarak gıdanın hortum yoluyla yukarı çekilmesi sağlanmalı.Geri çekilen gıdalar hortumun ucundan temizlendikten sonra, temiz bir sonda torbası hortumun ucuna takılarak iki saat hastaya hiçbir şey verilmemelidir.Sonda torbasına sarı su gelecek bu sizi endişelendirmesin.İki saat sonra hasta normal beslenmesine devam edebilir.Bunun dışında peg hortumunun etrafında kararma ve sıvı gelmesi olabiliyor,onun içinde etrafı baticonla temizlenip,temiz spanç sarılmalıdır.

 8. Kasım dedi ki:

  Hocam Merhabalar, bizimde Peg le beslenen ablamız var, benim sormak istediğim Peg le beslenen hastaya ağızdan da az miktarda yoğurt vb. Vermemizin bir sıkıntısı olur mu acaba, gördüğümüz kadarıyla hasta gayet iyi yutkunuyor.

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun.Hastanızın boğazında trake var mı?
   eğer varsa doktorun izni doğrultusunda muhallebi ve yoğurt gibi gıdalar verilebilir.Ama ilk etapta küçük yudumlar halinde deneyerek verin,çünkü kusma ihtimalleri biraz yüksek.Çok geçmiş olsun tekrardam.

 9. Gulgun dedi ki:

  Iyi gunler annem demans ve parkinson hastasi yutma guclugu cok artti oksuruk tutuyor peg daha once son anda kurtardik ama simdi kacinilmaz bu durumda hangi hast den yardimalabiliriz nerede taktirabiliriz oneride bulunursaniz cok sevinirim iyi gunler

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar geçmiş olsun.Peg için mi yoksa trake açtırmak için mi soruyorsunuz?Her ikisi içinde kendi doktorunun görüşü önemli.Yani önermesi gerekiyor. Pegi gastroloji açıyor.Trake içinde kbb ile görüşülebilir. Dediğim gibi önce değerlerine bakılıp doktorunun önermesi gerekiyor.Sağlıklı günler dilerim.

  • Şenol dedi ki:

   Merhaba benim annemde de aynı sorun var lütfen irtibata geçelim bilgi paylaşalım ismim Şenol 05385094705

  • Ekrem Tosun dedi ki:

   05054927810 benim babamda Parkinson ve demas hastası beni arayabilirsiniz.

 10. Burcu dedi ki:

  Merhaba benim babamin beyne pıhtı atti 1 buçuk yıldan buna yana peg ile besleniyo trakostemimiz hala açık ağızdan yemek istiyo bazen yutabiliyo bazende minik kaçma oluyo ve öksürük ike trakostemiden cikiyo normal zamanda da öksürüğü müz çok fazla buna bir öneriniz var mı birde mama kullaniyoruz ama beslenmeyi kabul etmiyo ve çok zayıflamaya başladı mama dan kaynaklı olabilir mi bir öneriniz var mı

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun.Ağızdan besleniyorsa ne tür gıdalar veriyorsunuz?Peg den de çorba gibi, yada çorba kıvamına getirlmiş yiyecekler verebilirsiniz. Mamaların besin değeri çok yüksektir aslında.Yani bağışıklığı desteklerler.Ama hastaların çoğu bunu redder.Mesela annemde pegden verdiğimiz halde mide mamayı kusuyordu.Mama olduğunu bildiğinden kabul etmiyordu.Babanızda da bu durum olabilir. Mamayı göstermeden vermeye devam edin.Ama takviye gıda muhakkak verin.

  • Zeyno dedi ki:

   Burcu hanim merhaba benim babam da ayni durum da beyin sapi enfarti gecirdi ardindan zarure oldu solunumu durdu 5 gun entube de kaldi daha sonra agiz yolu ile beslenemedi kacak oldugu icin ng takildi . Ayni zamanda evde yutlunma teraapisi iile yutkunma duzeltilmeye calisildi iyilesmr oldu fakat kacak hala vardi o yuzden ng nin belirli bi suresi oldugu icin 40 gun kalabildi 2 gun once peg acildi ng çıkartildi cok zayifladi babam kullanan lar peg bakımını beslenmesinj kendilerimi yapiyor yoksa saglikcimi gerekli kullanan hastalarinizda iyilesme oldumu hastalariniz yuruyebiliyormu lutfen cvp verin saygilar

 11. Selma eren dedi ki:

  Merhaba mart 2019 da babacıma peg takıldı.dr la ara ara görüştük yenilemeye gerek görmeedi fakat son bir aydır balgamı yoģunlaştı ağzından seyrek sarrı su geliyor babacım konusamiyor ssıklıkla da su akıyor ağzından bu peg kaynaklı sıkıntı olabilirmi(babam beyin kanaması sonucu ameeliyat oldu ve sag tarafı felc 6 yili gecti)

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar çok geçmiş olsun. Babanizda trake var mı? Eğer yoksa,pegi olduğuna göre babanız yutma refleksini kaybetmiş olabir. Ayrıca bazı hastalarda pegden dolayı mide suyu taşabiliyor. Bir gastroloji uzmanının görmesinde fayda var. Eğer mide suyuysa bu su acı olduğundan, babanız çok sıkıntı yaşıyor olabilir. Ayrıca enfesiyon riskini de arttırır. Balgamın koyulaşması beklenen bir durum değildir. Sağlıklı günler dilerim.

  • Ferhunde dedi ki:

   Merhabalar hiç fizik tedavi ve robotik rehabilitasyon aldırmayı düşündünüz mü bence bir araştırın ve yatılı fizik tedavi veren yerlere bir sorun bence babanızın durumu daha iyi olabilir belki

 12. NUR dedi ki:

  merhabalar,benim anneannem 3 yıldır peg ile besleniyor, geçen ay 3. kez değiştik pegi, tıkanma delinme vs olduğu için zaten düzenli değiştiriyoruz fakat başka herhangi bir besin veremediğimiz için sadece mama ve su ile besliyoruz,kullandığımız mama lif bakımından çok zengin,şekerli bu yüzden tıkanmalar oluyordu, bu kez biraz çabuk karşılaştık bu tıkanma ile ,peg hortumu dibinde mama birikmiş su ile temizlesek de olmadı,anneannem yaşlı olduğu için soda vs gibi sıvılara tepkisi ne olur bilemiyoruz, midesi çok hassas,enjektör ile çekme işlemini de yapamıyoruz bulantı yapıyor,lütfen farklı bir çözümünüz varsa paylaşabilir misiniz ne yapacağımızı bilemiyoruz daha fazla tıkanmadan temizlemek gerekiyor.

 13. Adil dedi ki:

  Anneme peg takıldı Herşey normal Ken 1 hafta sonra kusma başladı ve nefes almada hemen sıkıntı başladı ne yapmalıyız

 14. Banu dedi ki:

  merhabalar.Zübeyde hanım anneniz nasıl sağlığına kavuştu mu? Bakımı hangi aşamada ve siz nasılsınız?

 15. Hasan dedi ki:

  Merhaba zübeyde hanim yazılarınızi okudum Allah sizden razı olsun Rabbim annenizide sağlıkĺi uzun ömürler versin inşallah benimde babam beyin kanaması gecirdi sağ taraf ana damar tıkalı 3 aydır yoğun bakimda koronadan dolayı yanınada almiyorlar artık dayanamıyorum ben babama evde bakmak istiyorum dedim ozaman trakostomisini açalım dediler kabul ettim şimdide peg islemi yapalim dediler onuda kabul ettim ben evde bakayım dedikten sonra trokostami islemi yapildi 3 ay oldu bunun için geç kalınmişmıdır sizce peg islemide bu aşamada yapamayız dediler eger işlemide olursa babamı taburcu ederlermi başka islemlerde varmı bizi nasil bir süreç bekliyor cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ler

 16. Muzeyyen dedi ki:

  Gunaydin herkese cok gecmis olsun Rabbim sifa versin 4 eylul de takildi yigenime agiz kanseri kemoterapimiz yarim kaldi biraz kilo almasi lazim öğrenebileceğiniz bu yiyecek varmi simdiden cok tesekkur ederim

 17. Selen dedi ki:

  Merhaba, benim babam dil kanseriydi. Peg takıldı ancak 15 gün sonra vefat etti. Elimde mamalar kaldı. İhtiyacı olan varsa paylaşmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.