Bizim PEG le tanışmamız

“Daha önce annemin geçirdiği beyin kanaması sonrasında dört ayı bilinci kapalı olmak üzere toplam beş ay yoğun bakım sürecimiz olduğundan bahsetmiştim. O süreç boyunca kademe kademe yaşadıklarımızı bizim ve sizin gibi aynı durumla yüzleşmek zorunda kalan insanlara bir nebze ışık, fikir olması adına yazmaya çalışıyorum. Ümidim odur ki; gerçekten yardımım dokunabilsin. “

Merhaba PEG !!!

Yoğun bakımın üçüncü ayında peg bize ben geldim artık sıra bende dedi. Dedi de, daha trakeostominin sıkıntısını yeni üzerimizden atmışken, bir de bunun endişesinin bizi sarması açıkçası hoşumuza gitmemişti. Neden gitsindi ki, zaten yaşadığımız süreç oldukça nahoşken, bir de sürekli bir şeylerin altına imza atarak hastamızın kaderine yön vermek bizim için hayli zor bir deneyimdi. ,

Daha önce aynı yoğun bakım ünitesinde yatan hastalara takıldığına şahit olduğumuz peg, başımıza gelince haldır haldır araştırma yapmaya başladık. Hastamızın boğazında halihazırda bir delik açılmışken şimdi birde karnında bir delik ve hortum olacaktı. Hasta yakını olmak gerçekten de  çok zor  bir deneyimdir. Hastanızın hem iyi olmasını istersiniz, hem de iyi olurken mümkün olduğunca az zarar görmesi adına birçok müdahaleye temkinli yaklaşırsınız. İnsan yoğun bakıma uğurladığı şekilde geri gelsin istiyor. Tırnağı kırılsa alın size bir üzüntü sebebi daha. Ben annemin omuzlarından tıpkı bir ipek misali inen saçlarının kazınmasına dayanamamış, o saçlara sarılıp teselli olmaya çalışırken, hadi bide midede delik. Bu öyle karmakarışık bir durum işte. Eğer bu şekilde hissediyorsanız emin olun yalnız değilsiniz. İnsan ilk etapta kar-zarar oranını hesap edemiyor. Daha sonra aklı selim düşününce ve yaptığı araştırmalar neticesinde bunun hastası için en iyisi olduğuna kanaat getiriyor.

Size de hastanız için bunun gerekli olduğu söylenirse, çok endişe etmeyin.Bu gerçekten de hasta için önemli ve rahatlatıcı bir işlem. Burundan inip boğazdan geçen hortumun verdiği acıyı hastanıza bakıp hissetmemek mümkün değil sanırım. Ayrıca peg sonrası enfeksiyon riskinde de azalmada görülmektedir.

Evvela her şeyde olduğu gibi bu işlemin hastanıza uygulanması için imza atmanız gerekiyor. İmza ve işlemlerden sonra, belirlenen günde endoskopi işlemi ile peg takılır. Biz anneme takılacak pegi hastanenin isteği üzerine kendimiz temin ettik. Hastane doktoru size kullanacağı pegin marka ve numarasının yazılı olduğu bir reçete vererek, bu şekilde kullanılacak malzemeyi temin etmeniz sağlanır. İşlem on dk ile yarım saat arasında değişim gösteriyor. Acı veren bir işlem olmamakla, sonrası içinde oldukça kolaylık sağlayan bir besleme şeklidir. Bu arada tıbbi malzeme satan medikallerden pegi temin etmek mümkün.

PEG’den nasıl gıdalar verilmelidir?

Peg den tabi ki tahmin edileceği üzere sıvı gıdalar verilebiliyor. Bu şekilde beslenen hastalar için besin değeri oldukça yüksek mamalar mevcut. Mamanın makine yardımı ile damla damla verilmesi, beslemenin en sağlıklı olan şekli. Aksi halde mamayı birden yükleyerek vermek, midenin geri tepmesine sebep oluyor.

Ağızdan normal yolla beslenen bir kimse çiğnediği besini, yutaktan geçirerek yemek borusundan kontrollü bir şekilde mideye indirir. Mide ağızda çiğnenen besinin kendisine doğru yavaşça geldiğini bildiği için ona göre besini karşılar. Ancak peg den giden gıda midenin haberi olmadan ve hiçbir işlemden geçmeden, direk mideye gittiğinden mide buna hazırlıksız yakalanıyor. Ayrıca giden sıvı gıda vücut içi sıcaklıkta da olmadığı için, birden soğuk ve habersiz besine midenin tepki verme ihtimali ne yazık ki çok yüksek. Bundan sebep mamanın makineyle ve uzun süreye yayılarak verilmesi en sağlıklı olanı. Verilecek mama miktarı, hastanın kilo ve midenin kabul etme hacmi ile doğru orantılıdır. Bu miktar doktorunuzun size önereceği şekilde olmalıdır.

Peki mama dışında başka neler verilebilir? İlk aşamada mama en iyi olanıdır. Daha sonra çorbalara  geçilebilir. Ancak mamaya takviye gıda olarak. Bunların dışında elbette günlük su ihtiyacını karşılayacak miktarda su verilmelidir. Suyu mama makinesine bağlamak zor olacagından, mamaların arkasından eczaneden temin edilecek en büyük enjektör ile, peg hortumundan kontrollü ve yavaş bir şekilde verilmelidir. Bu hem peg hortumunu mamadan temizler hem de hastanın su ihtiyacı bu şekilde karşılanmış olur.

PEG’den ilaç nasıl verilir?

Pegden ilaç vermek biraz meşakkatli bir işlemdir. İlaçlar genelde hap şeklinde olduğu için, öncelikle hapları ezmeniz gerekiyor. Bunun için havan en ideal olanı. Daha pratik bir şekli ise hapı bulunduğu yuvasından (paketinden) çıkartmadan temiz sert bir cisimle vurarak ezmektir. Toz haline gelen hap bir miktar su ile sulandırarak enjektör yardımı ile peg den mideye verilir.

İlaçtan sonra su vermek çok önemli bir ayrıntı. Çünkü ilaç çok çabuk geri tepebiliyor. Direk ağız yoluna gelerek acı tadı hastayı baya sıkıntıya sokabilir. İlacı da kontrollü ve yavaş bir şekilde vermek önemli.

PEG den besleme pozisyonu

Peg den beslenen hasta 90 derecelik pozisyonda yatıyor şekilde beslenmelidir. Bu açıya rağmen beslenme sırasında besin taşma yapıyorsa bir miktar daha yükseltilmelidir. Beslenme bitiminde hasta hemen sırt üstü veya yan yatırılmamalı midenin besini kabul etmesi beklenmelidir.

Küçük ama önemli ayrıntılara dikkat ederek hem kendiniz hemde hastanız açısından en iyi olanını sağlamış olursunuz. Tekrar geçmiş olsun.

“Bir sonraki yazımda peg bakımı, tıkanması ve peg den hava girmesi durumunda ne yapılmalı bunlardan bahsedeceğim.”

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

12 Cevaplar

 1. osman han dedi ki:

  Eşim beyin kanaması sonrasında 14 yıldır PEG ile besleniyor.Önceleri hazır mamalar verdik. Sonra her türlü sebze veya et yemeğini blender dan geçirerek mama kıvamında hazırlayıp verdik. Kilo kaybı olduğundan takviye olarak Bir mikrtar hazır mama da vermekteyiz. Ancak kabızlığa bir çare bulamadık.

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar Oman bey çok geçmiş olsun. Kabızlık ne yazık ki hareketsizlikten.Bol sıvı, günde bir tatlı kaşığı zeytin yağı ve geceden suya konulmuş kuru kaysı suyu biraz hafifleten doğal yöntemler.

  • Sedat dedi ki:

   Peg ameliyat nasıl iyi mi çok çabuk enfeksiyon kanıyor mu bizde yapacagiz kararsız kalıyoruz ve biraz korkuyoruz

 2. İbrahim dedi ki:

  Dedemi bizde bu şekilde bakıyoruz ağzı kabuk kabuk oldu çok üzülüyorum ne önerirsiniz ağız bakım ürünleri sürekli skullaniyoruz ama pek faydası olmuyor

  • Zübeyde Avcı dedi ki:

   Merhabalar geçmiş olsun,Allah kolaylık versin. Sargı bezi yada steril bir spançı boğaz muayene çubuğuna sarıp,ağız gargara suyuna batırıp ağzın içini,dilin üzerini ve yanakları silin.Özellikle boğaz ağrısı için doktor tarafından verilen gargaralardan olsun.Her eczanede mevcut.

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba arkadaslar oncelikle gecmis olsun allah acil sifalar versin hastalariniza bizde aksama kadar hastane icindeyiz ve bir cok hasta goruyoruz halimize her zaman sukretmeliyiz eger peg felan bulmada zorluk cekerseniz yardimci olurum bilginiz olsun 05337289032

 4. Sedat dedi ki:

  Peg amilayeti nasil iyi mi bana bilgi verirmisiniz..ben oğluma yapacam amilayeti nasil iyi mi bilgi verirseniz sevinirim

 5. Sedat dedi ki:

  Yapan varsa peg amilayeti bana bilgi verirmisiniz..

  • Elif dedi ki:

   Merhaba.Anneme yaptırdık peg.Ameliyatı kolay.15/20 dk sürüyor.Ancak sonraki süreç bize ve anneme zor oldu çünkü balgam sorunu oldu.Bu durum peg denmi bilemiyoruz ama sonuçta ameliyattan korkulacak bir durum yok.agız beslenmesi kesinlikle durmuşsa başka çarede yok.Çok geçmiş olsun.

 6. Elif dedi ki:

  Merhaba.2 ay önce anneme peg takıldı.son evre alzaymır .tepki ses yok.pegden mama veriyoruz.Ancak aşırı balgam var.agza geleni temizlik çubuklaıhla alıyoruz ancak bogazda birikim çok ve temizlik yapamıyoruz.Ne yapabiliriz.(aspiratörü doktorlar bizim yapamayacagımızı söyledi).tşk ederim.

  • Mesut dedi ki:

   Elif hanim merhaba benim babamda da ayni durum var, burundan hortumla besleniyor, doktor pegi önerdi kararsiz kaldim, balgam sorunu bizde de ayni o sorunu nasıl çözdünüz b, birde bu peg nasil olur, cevap yazarsaniz sevinirim

   • Zübeyde Avcı dedi ki:

    Merhabalar çok geçmiş olsun. Geç dönüş yapmamdan dolayı muhtemelen pege geçmişsinizdir.Peg yapılan işlemlerde en zararsız olanı aslında. Çok küçük bir operasyonla dışarıdan mideye giriş yapılıyor. Hasta enjektörle bu yoldan besleniyor. Burundan mama takviyesinde hem hasta için durum rahatsız edici ve hem de her türlü besini burundan vermek mümkün değil.Ancak peg yolundan püre sekline getirilmiş gıdaları sıvılaştırarak vermek mümkün.Et suyu çorbalar, rondodan geçirilmiş tavuk gibi bağışıklığı güçlendirici gıdaları vermek mümkün.Yalnız vermeden önce küçük bir miktar verip gözlemlemeniz gerekli. Uzun süre normal gıda alamamış mide bazen besinleri kabul etmeyip kusabiliyor.Balgam sorununu ne yazıkki çözemedik hala ağızdan ara ara atım devam ediyor. Bununla yaşamayı öğrendik. Rengi koyu, katı ve yapışkan olmadığı müddetçe bir sıkıntı teşkil etmiyor. Trake her ne kadar gerekli ve olumlu sonuç verse de, sonuçta vücut dengesine dışarıdan bir müdehale olduğundan, takdir edersiniz ki dengeyi bozmak ileride sorun olabiliyor. Balgamda bundan kalan bir sorun.Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.